Leżąca na Dolnym Śląsku Kotlina Jeleniogórska jest jednym z najstarszych obszarów kulturowych w Polsce, a także w Europie. Już ponad 200 lat temu dzięki ogromnej liczbie zamków, pałaców oraz dworów była popularnym celem podróży turystycznych. Wszystkie te obiekty po dzień dzisiejszy posiadają niezaprzeczalny własny styl i charakter i z roku na rok stają się coraz bardziej znaczącą wizytówką regionu. W tych zabytkowych obiektach coraz częściej zlokalizowane są hotele. Stanowią one doskonałą bazę do wyjazdów w Karkonosze, a także do Czech oraz Niemiec. Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę zamków i pałaców z terenu Karkonoszy.
Pałac Dębowy
Pałac Dębowy w Karpnikach, w gminie Mysłakowice, wybudowany został w 1875 roku przez berlińską firmę budowlaną. Zajęli się tym architekci Herman Ende i Wilhelm Buckman. Pałac Dębowy jest unikatowym dziełem architektury XIX wieku dzięki swemu położeniu i formie. Obiekt otoczony został pięknym ogrodem bogatym w liczne, unikatowe gatunki roślin. Po roku 1945 pałac był siedzibą Domu Opieki dla Dzieci Upośledzonych. Następnie mieścił się w nim ośrodek kolonijny. Od 24 lat obiekt znajduje się w rękach prywatnych. Od 2005 roku poddawany był licznym remontom. Pod koniec roku 2006 hotel przyjął pierwszych gości. Całkowita renowacja Pałacu Dębowego zakończyła się w grudniu 2007 roku.
Pałac Łomnica
W Łomnicy koło Jeleniej Góry znajdują się dwa pałace: Barokowy Pałac z 1720 roku nazywany Dużym Pałacem oraz wzniesiony w roku 1805 tzw. Dom Wdowy - obecnie mieści się tu hotel i restauracja. Od 1738 roku Pałac przechodził z rąk do rąk, a jeden z jego właścicieli postanowił przebudować Pałac w stylu biedermeierowskim. Po 1945 roku w pałacu ulokowano szkołę. W Domu Wdowy natomiast mieściła się dyrekcja PGR. Użytkowano go także jako ośrodek kolonijny. Oba pałace nie były remontowane. Zaczęły coraz bardziej podupadać w ruinę. Dopiero w 1991 roku pałac kupiła polsko – niemiecka spółka „Pałac Łomnica” i zabrała się za jego odbudowę. Od 1993 roku w pałacu mieści się polska siedziba fundacji „Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląskiej. W maju 1997 roku otwarto tam centrum kulturalne, później bibliotekę. Odbywają się tam także sympozja mające na celu integrację społeczeństwa Polski, Czech i Niemiec. Tworzona jest także kolekcja muzealna.
Pałac Paulinum
Pałac Paulinum został wzniesiony praktycznie na szczycie Góry Krzyżowej w Jeleniej Górze. Historia pałacu liczy zaledwie 150 lat, ale historia dóbr paulinskich sięga połowy XVII wieku. Do roku 1810 na terenie pałacu gospodarzyli jezuici. Na terenie pałacu do połowy II Wojny Światowej działał Niemieckiemu Frontowi Pracy. Zaraz po wojnie pałacyk był składnicą muzealną, a następnie domem pracy twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Potem stał się kasynem oficerskim dla położonej niedaleko jednostki wojskowej. W 2002 roku wojsko sprzedało pałac. Został on przebudowany i adaptowany do zupełnie nowych funkcji. Obecnie w murach Pałacu mieści się kompleks hotelowo-konferencyjny. Dla miłośników sportów ekstremalnych przygotowano pałacowy park pod rozgrywki paint-ball'a. Pałac otwarty jest także dla turystów zwiedzających.
Pałac Staniszów
Pałac Staniszów położony w Staniszowie w pobliżu Jeleniej Góry jest późnobarokową, dwukondygnacyjną budowla z końca XVIII wieku. Został on założony na planie prostokąta. W połowie XIX wieku do jego głównego korpusu dobudowano dwa skrzydła otwierające się na wewnętrzny ogród w stylu francuskim, którego zamknięcie stanowi klasycystyczny „Dom Kawalera” zwieńczony małą wieżą z dzwonnicą i zegarem. W Pałacu od 1947 roku mieścił się dom wypoczynkowy dla dzieci, a później centrum szkoleniowe Straży Pożarnej. W latach 1981–1985 w obiekcie zaczęto remont, którego jednak nie dokończono. Po roku 1989 przez dziesięć lat budowla stała pusta. W roku 2001 posiadłość nabył polski hotelarz W. Dzida. W krótkim czasie przekształcił budynek na komfortowy hotel oraz restaurację. Gość, który zdecyduje się na nocleg w Pałacu Staniszów może, wg własnych upodobań i preferencji, wybrać sobie pokój z odpowiednim wystrojem odpowiadającym nazwą kolejnych miesięcy czy też znaków zodiaku. W obiekcie organizowane są także liczne koncerty, wystawy miejscowych rzemieślników i artystów. Obiekt obecnie stanowi cel wielu wycieczek zorganizowanych jak i turystów indywidualnych.
Pałac Wojanów
Pałac w Wojanowie koło Jeleniej Góry, w gminie Mysłakowice, zbudowano w latach 1603–1607 w wyniku przebudowy renesansowego dworu obronnego. Był on kiedyś zamkiem na wodzie. W czasie Drugiej Wojny Światowej w pałacu przetrzymywano robotników przymusowych. Byli oni zatrudnieni przy produkcji papieru w położonej niedaleko Dąbrowicy. Wtedy też wyposażenie pałacu zostało całkowicie rozgrabione. Budynek jednak nie został zniszczony. Po wojnie w pałacu znajdowały się biura PGR-u. Przez pewien czas obiekt służył także jako dom wczasowy. W 1995 roku pałac nabyła spółka polsko – włoska. Jednak jeszcze przed przystąpieniem do prac remontowych w 2002 roku, w wyniku uderzenia piorunu, wybuchł pożar, od którego spłonęły górne kondygnacje zabytku. Od roku 2004 właścicielem obiektu jest spółka z o.o. „Pałac Wojanów”. W latach 2005–2007 zespół parkowo – pałacowy został gruntownie odrestaurowany. Była to jedna z największych rewaloryzacji założenia parkowo - pałacowego w tym dziesięcioleciu, ponieważ obejmowała odbudowę nie tylko renesansowego dworu, ale również wszystkich obiektów dawnego majątku ziemskiego oraz romantycznego parku krajobrazowego. Obecnie znajduje się tu ekskluzywny hotel z częścią konferencyjną i rekreacyjną oferujący ponad 200 miejsc noclegowych.
Pałac Smyrna w Kowarach
Pałac w Kowarach znajduje się na ulicy Ogrodowej, w samym centrum miasta. Bryła pałacu, jego wyposażenie oraz detale architektoniczne wskazują, że budowla mogła powstać na początku XVIII wieku. Pałac w Kowarach istnieje już od połowy XVIII wieku. Obiekt najprawdopodobniej nabył właściciel powstałej w 1804 roku fabryki pluszu. W połowie XIX wieku fabryka ta została przekształcona w Kowarską Fabrykę Dywanów Smyrneńskich. Po wojnie pałac nadal był przypisany do Kowarskiej Fabryki Dywanów. Najpierw pełnił rolę budynku administracyjnego, potem zakładowego laboratorium, a później przychodni zdrowia. W kolejnych latach budynek został opuszczony i popadał w coraz większą ruinę. Obecnie w budynku znajduje się hotel Villa Smyrna Kowary.
Spiż Miłków
Początki zespołu pałacowo - parkowego w Miłkowie koło Karpacza sięgają połowy XVII wieku. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że już na przełomie XIII i XIV wieku istniała tam siedziba szlachecka, która została zburzona w czasie wojen husyckich. W Pałacu w Miłkowie od 1355 roku znajdowała się siedziba możnowładców. 12 lipca 1656 roku Carl Heinrich von Zierotin zlecił w tym miejscu budowę pałacu z niewielkim reprezentacyjnym dziedzińcem. W roku 1778 hrabia Johann Nepomucen Lodron – Laterano zarządził przebudowę pałacu w stylu barokowym oraz utworzenie parku wokół pałacu. Po 1945 roku urządzono w pałacu dom wypoczynkowy i opieki. W rozległych budynkach gospodarczych umieszczono zaś PGR. W 1978 roku odrestaurowało go Sudeckie Zjednoczenie Rolno – Przemysłowe. Od 1990 roku pałac jest własnością prywatną. Znajduje się tam hotel i restauracja.
Pałac w Maciejowcu
Dwukondygnacyjny klasycystyczny pałac, z obszernym gankiem, z kolumnadą rozplanowaną od strony południowej wybudowany w latach 1834 – 1838.
Przed rokiem 1914 jego kolejna właścicielka poleciła rozbudować rezydencję ,a z czasów tych pozostał do dnia dzisiejszego herb rodziny von Kramsta, widniejący na kartuszu zdobiącym frontową ścianę pałacu. W przypałacowym parku w roku 1942 zostało wybudowane mauzoleum w formie niewielkiej jońskiej świątyni. Na jego terenie występują rzadkie, wręcz unikalne, i bardzo cenne gatunki drzew. które nigdzie indziej nie występuja naturalnie. Jest to prawdopodobnie największe i najbogatsze założenie parkowe w tej części kraju. Nieco poniżej Pałacu mieści się dwór, który stanowi trzyskrzydłowe założenie z kurtynowym murem od strony południowej, z podcieniami arkadowymi w skrzydłach północnym i wschodnim, gdzie od strony dziedzińca, zachował się piękny, renesansowy portal oraz fragmenty drewnianego, malowanego stropu. Cały kompleks pałacowy stanowi czysty przykład renesansowej architektury, jeden z niewielu tego typu zabytków zachowanych na Dolnym Śląsku.
Pałac w Mysłakowicach
Pałac pochodzący z XVIII wieku usytuowany jest nad rzeką Łomnicą i otoczony jest rozległym parkiem. W wyniku kolejnych modernizacji pałac powiększał się, nabierał okazałości. W roku1833 rozpoczęto tworzenie parku krajobrazowego wokół pałacu, w 1835 r. wybudowano most na rzece Łomnica, a w 1839 r. rozpoczęto budowę kościoła, którego wejście główne ozdobiły dwie pompejańskie kolumny. Ostatecznie pałac został przebudowany w stylu neogotyckim. Z czasów, kiedy zamieszkiwali tutaj monarchowie zachował się zewnętrzny charakter budowli natomiast nieodwracalnym zmianom uległ podział pomieszczeń i ich wystrój. Od roku 1951 w pałacu dzieła szkoła. W roku 1980 pałac wpisano na listę zabytków chronionych. Obecnie właścicielem pałacu jest gmina Mysłakowice.
Pałac Schaffgotschów
Przepiękny, klasycystyczny pałac rodu Schaffgotschów w Cieplicach Śląskich Zdrój jest najwspanialszym przykładem lokalnej architektury świeckiej. Ten klasycystyczny pałac został zaprojektowany przez znanego architekta Jana Rudolfa. Jest to obiekt trójkondygnacyjny, z przepięknymi wnętrzami, bogato zdobionymi. Warto zobaczyć pokój muzyczny, salon niebieski i żółty, ponieważ ich ściany pokryte są pięknymi jedwabiami z licznymi dekoracjami. Natomiast w sali głównej można podziwiać medaliony a na nich personifikacje anycznych bogiń. Nad wejściem do obiektu umiejscowione są kartusze herbowe Schaffgotschów. Dookoła Pałacu znajduje się park w stylu francuskim. Obecnie w pałacu mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.